Przejdź do zawartości

Dyskusja:Makiawelizm (polityka)

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Literatura uzupełniająca

Sekcja wskazuje pozycje niewykorzystane przy tworzeniu artykułu, które mogą być wykorzystane do jego rozbudowy.
  • Alois Riklin: Niccolò Machiavellego nauka o rządzeniu. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 2000. ISBN 83-7177-170-3.

Fryderyk II Wielki

[edytuj kod]

Jakim cudem, na miły Bóg, Fryderyk II Wielki mógł być jednocześnie machiavelistą i antymachiavelistą? To już nie wiedza czy brak wiedzy, ale skrajny idiotyzm.


Uznanie Fryderyka zarówno za makiawelistę, jak i antymakiawelistę jest jak najbardziej słuszne. Ważny jest w tym przypadku okres w życiu tego króla. Przed objęciem władzy w Prusach był zdecydowanym antymakiawelistą, napisał nawet z pomocą Woltera krytykę Ksiącia - Anty-Machiavelli. Natomiast w czasie swoich rządów umiejętnie kierował się radami zawartymi w Księciu.


Czy to nie błąd: "Pożądane jest, by poddani szanowali i kochali swojego władcę[...]? Wg makiawelizmu to że władca budzi miłość jest nie pożadane.


Raczej nie jest to błędem. Machiavelli pisał, że idealnym stanem jest gdy lud, tak kocha swego władcę, że pójdzie za nim w najgorszej sytuacji. Wykorzystanie strachu jako narzędzia utrzymującego lud w posłuszeństwie ma wg niego tę wadę, że gdy pojawi się inny silny przywódca, to ludowi łatwiej będzie zdecydować się na kolaborację.

Lista bez źródeł

[edytuj kod]

Przenoszę tu z hasła nieuźródłowioną listę. Może ktoś chociaż część nazwisk jakoś rozwinie w oparciu o jakieś publikacje.

twórcy doktryn pokrewnych makiawelizmowi

[edytuj kod]

makiaweliści

[edytuj kod]

antymakiaweliści

[edytuj kod]

.........nie wchodź.

[edytuj kod]

Mówiłem. 109.241.221.139 (dyskusja) 19:02, 23 sie 2022 (CEST)[odpowiedz]